add chat to your website

Empowering Parents, Teachers, and Communities to Help Students Succeed in Math

Classroom Access
  • Aligned with State Math Standards
  • End Frustration! Be Able to Quickly Help Your Child Understand Math Concepts
  • Ideal for Reinforcing what is Being Taught in the Classroom 
  • Full Access to All 3rd, 4th, and 5th Grade Math Resourcs
  • Proven Teaching Methods with Guaranteed Results (or your Money Back)
  • Save Time! All the Math Resources You Need on One Platform
  • Perfect for Homeschooling Families
  • Individual & Classroom Pricing
Get Started

Empowering Parents, Teachers, and Communities to Help Students Succeed in Math 


United 4 Math is dedicated to empowering parents & communities help students succeed in mathematics. No more struggles trying to figure out the New Math! Within minutes, you will have the confidence and content-knowledge to help your child master EVERY Elementary Math Standard.


  • Aligned with State Math Standards
  • End Frustration! Be Able to Quickly Help Your Child Understand Math Concepts
  • Ideal for Reinforcing what is Being Taught in the Classroom
  • Full Access to All 3rd, 4th, and 5th Grade Math Resources
  • Proven Teaching Methods with Guaranteed Results (or your Money Back)
  • Save Time! All the Math Resources You Need on One Platform
  • Perfect For Homeschooling Families
  • Individual & Classroom Pricing


Get Started
Sign In
Classroom Access

United 4 Math has created quality video lessons and resources which align to the common Big Ideas and Key Skills that are the backbone of the elementary mathematics curriculum and meet the needs of all students across the country. To make it simple, we have created easy-to-use crosswalks to show you exactly which U4M lesson aligns with each of your state's standards! Don't know your state's standards? No problem! All of the lessons are also broken down into series based on the skills necessary for your child to master his/her math standards! 

Grade Levels

Access Availale from any Device. Unparalleled Resources including High-Quality Video Lessons, Printables, & Online Quizzes

Created by Educators who have Spent Years Researching and Developing a Deeper Understanding of Elementary Math Standards

Folloing the standards ensure that you have the Right Tools all Lessons and Resources are Aligned to Each State's Elementary Math Standards 


Online Videos & Quizzes



United 4 Math covers mathematics content for all 50 United States, as well as territories across the globe including: District of Columbia, Puerto Rico, American Samoan Islands, Guam, U.S. Virgin Islands, Northern Mariana Islands, and Dept of Defense Education Activity.

VOTED MOST ADMIRED MATH PROGRAM

United4Math is focused on assisting parents, teachers, and community members in understanding the New Elementary Math Standards. Although the methods presented in these New Standards are different than those of the past, they help build a strong understanding of Number Sense and create a Solid Foundation for Advanced Mathematics.

$12 Billed Monthly

  • Easy Low Cost Way To Get Started Learning
  • Upgrade/Cancel Anytime
  • Guaranteed Results!
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards 

Only $12.00 Per Month

14 Day Trial

Access For 1 Users

$60 Billed Annually

  • Keepng It Simple & Save Over $80 By Paying Annually
  • Money Back Guarantee
  • Guaranteed Results!
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards

Only $60.00 Per Year

Access For 1 Users

$100 Billed Annually 

  • 12 Months Of Multi User (Save Up To $200) *Only $25 Per User
  • Access For 5 Users
  • Guaranteed Results!
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards

Only $100.00 Per Year

Access For 5 Users

VOTED MOST ADMIRED MATH PROGRAM

United4Math is focused on assisting parents, teachers, and community members in understanding the New Elementary Math Standards. Although the methods presented in these New Standards are different than those of the past, they help build a strong understanding of Number Sense and create a Solid Foundation for Advanced Mathematics.

$12 Billed Monthly

  • Easy Low Cost Way To Get Started Learning Today
  • Upgrade Or Cancel Anytime
  • Guaranteed Results! 
  • Over 100,000 Users In Over 20 States Nationwide
  • Everything On One Platform
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards 

Only $12.00 Per Month

Access For 1 Users

$60 Billed Annually

  • Keepng It Simple & Save Over $80 By Paying Annually
  • Money Back Guarantee
  • Includes All Student Features Plus Cool Parent Resources 
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards 
  • Perfect For Home Schooling

Only $60.00 Per Year

Access For 1 Users

$100 Billed Annually 

  • 12 Months Of Multi User (Save Up To $200)
  • Includes Access for 5 Users (Only $25 Per User)
  • Professional Devlopment & Classroom Managment 
  • Access At Home & School
  • Perfect For Teachers New To Their Grade Level

Only $100.00 Per Year

Access For 5 Users

Classroom Subscriptions

  •  100% Money Back Guarantee 

We Guarantee Your Cild's Success! If your child does not learn math through our program, simply ask for a refund anytime within 90 days.


Reviews & Awards

United 4 Math is dedicated to empowering parents & communities help students succeed in mathematics. No more struggles trying to figure out the New Math! Within minutes, you will have the confidence and content-knowledge to help your child master EVERY Elementary Math Standard.

  • "Thank you so much! The division with subtraction one helped us out of a crying melting down crisis... mine!"
  • "I was praying every week for a tutor. You guys Rock!"
  • "I really love your videos!!! I feel so confident today teaching..."

Solutions 4 Busy Lives

As parents, our lives are busy. Between work, school, sports, and clubs, it's hard to make time for meals, let alone learning a new way to multiply. That's why we put together this amazing program for parents to understand today's new math concepts that will fit into any schedule. Research has proven that when parents are actively involved in their children's education, there is a positive impact on both their academic and social development. With the United 4 Math Resource Library, you will be ready to help guide your child and be engaged in their academic experience, even with the hustle and bustle of everyday life.

Get Started

Math Tutoring Costs TOO Much!  

For as little as $5 per month, you and your child has access to a Year's worth of Math 

  • 12 Months of Access for $5 per Month 
  • Costs Less Than a Typical Hour From A Tutor
  • Proven Math Teaching Method With Guaranteed Results! (Or Your Money Back)
  • Save Time! - All Resources You Need On One Platform
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards
  • Perfect For Home Schooling
  • End Frustration! Help Your Child Learn Math The Fun Easy Way

Math Tutoring Costs TOO Much!  

For as little as $5 per month, you and your child has access to a Year's worth of Math 

  • 12 Months of Access for $5 per Month 
  • Costs Less Than a Typical Hour From A Tutor
  • Proven Math Teaching Method With Guaranteed Results! (Or Your Money Back)
  • Save Time! - All Resources You Need On One Platform
  •  Includes 3rd, 4th, & 5th Grade Math Standards
  • Perfect For Home Schooling
  • End Frustration! Help Your Child Learn Math The Fun Easy Way

Mastering Math In The Classroom!  

  • TRY RISK FREE FOR 30 DAYS!
  • Classroom PRO Includes Access for 25 Users (Only $4 Per Student)
  • Professional Devlopment & Classroom Managment 
  • Proven Math Teaching Method With Guaranteed Results! 
  • Save Time! - All Resources You Need On One Platform
  • Lessons Include All 3rd, 4th, or 5th Grade Math Standards
  • Perfect For New Teachers & Teachers New To Their Grade Level
  • End Frustration! Help Your Child Learn Math The Fun Easy Way

Mastering Math In The Classroom!

  • TRY RISK FREE FOR 30 DAYS!
  • Classroom PRO Includes Access for 25 Users (Only $4 Per Student)
  • Professional Devlopment & Classroom Managment 
  • Proven Math Teaching Method With Guaranteed Results! 
  • Save Time! - All Resources You Need On One Platform
  • Lessons Include All 3rd, 4th, or 5th Grade Math Standards
  • Perfect For New Teachers & Teachers New To Their Grade Level
  • End Frustration! Help Your Child Learn Math The Fun Easy Way

Classroom PRO 

  • TRY RISK FREE FOR 14 DAYS!
  • Classroom PRO Includes Access for 25 Users (Only $4 Per Student)
  • Professional Devlopment & Classroom Managment 
  • Proven Math Teaching Method With Guaranteed Results! 
  • Save Time! - All Resources You Need On One Platform
  • Lessons Include All 3rd, 4th, or 5th Grade Math Standards
  • Perfect For New Teachers & Teachers New To Their Grade Level
  • End Frustration! Help Your Child Learn Math The Fun Easy Way

Classroom PRO 

Monthly Plan

$21 Per Month

14 Day Trial

Classroom PRO 

Annual Plan

$117 Per Year

Multi Classroom Pricing

School Districts - Organizations - Libraries - Non Profits

Request A Group Quote
Looking 4 Parent Plans?